Home > 15 YO
15 YO Zobacz większy

40% 700 ml

299,00 zł

OCENA: 0

Wiek: 15 lat

Typ whisky: Single Malt

Beczka: Bourbon, Sherry

Kraj: Szkocja

REGION: highland

O PRODUKCIE

O MARCE

Dalmore to kolejna przedstawicielka regionu Highlands. Wytwarzana jest w miejscowości Alness, nad zatoką Cromarty Firth na wschodnim wybrzeżu Szkocji. Sama destylarnia położona jest na zalesionym zboczu góry.


Whisky produkowana w Alness dostępna jest przede wszystkim w postaci 12-letniej single malt. Rzadziej spotykany jest malt 15-letni. Jest to umiarkowanie łagodny trunek, o zapachu torfu i wyrazistym kwiatowo-słodowym bukiecie i długim finiszu. Wyraźne są tutaj też wpływy sherry, jako że spora część destylatu leżakowała w tego typu beczkach.

Destylarnia Dalmore zbudowana została w Alness w roku 1839. Niewiele wiemy o jej założycielu i pierwszych właścicielach. Wiadomo natomiast, że usytuowanie destylarni nie było przypadkowe. I wcale nie chodziło tylko o piękne widoki na zatokę Cromarty Firth. Przede wszystkim chodziło o wykorzystanie portu w Alness do transportu whisky oraz o wykorzystanie wody z rzeki Alness, wypływającej z jeziora Morie, do której zresztą destylarnia Dalmore posiada wyłączne prawa. Udokumentowana historia Dalmore zaczyna się w roku 1867, kiedy destylarnie kupili braci Mackenzie. Do nich i ich spadkobierców Dalmore należała do roku 1960, kiedy to doszło do fuzji z firmą Whyte and Mackay, jednak do dnia dzisiejszego w zarządzie spółki zasiadają członkowie rodziny Mackenzie.

30 innych produktów w tej samej kategorii:


Przed wyświetleniem zawartości musi zostać zweryfikowana Twoja pełnoletność